1000 elever skolstrejkade för klimatet i Lund

%yHrL37nTJWuqKeJELzewA.jpg

Trots hot om indraget studiemedel och konsekvenser för ”olovlig frånvaro” från rektorer på olika skolor i Lund och Malmö, genomfördes skolstrejken för klimatet den 15 mars. I Malmö slöt fler hundra elever upp och i Lund slöt hela 1000 elever från gymnasier och grundskolor upp. 

Det hölls tal och sedan drog ett demonstrationståg genom Lunds centrum. Hela manifestationen avslutades med tal och musik på Stortorget.
På plakat och banderoller stod bland annat: ”Det finns ingen Planet B ”, ”Rädda klimatet nu ” och ”Det behövs ett annat system”
Det stora antalet deltagare visade tydligt på att det finns en vilja till mobilisering och kamp för en bättre miljö.
En bättre miljö och ett hållbart klimat kräver systemförändring, ett annat samhällssystem. Ett socialistiskt samhälle.

Anders Wemmert RS/Lund

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: